Asos Antik Kenti

Çanakkale Ayvacık'ın Behram Köyü'nde yer alan Asos Antik Kenti, tarihi öneminin yanı sıra Türkiye’de yaz tatili denildiğinde akla ilk gelen beldelerden biri olarak bilinmektedir. Antik dönemde Troas adı ile anılan bölgenin güney ucunda bulunan Asos, Midilli adasının karşısında kurulmuştur. 19. yüz yılın son çeyreğinde Amerikan Arkeoloji Enstitüsü’nün yaptığı arkeolojik kazılar sonrası, genç mimar Francis H. Bacon tarafından keşfedilmiştir.

Kuruluşu M.Ö. 900’lü yıllara denk gelen Asos'ta en önemli yapı Athena Tapınağı ve antik amfi tiyatro alanıdır. Ayrıca Antik Çağ’ın en önemli düşünürü Aristo yaklaşık üç yıl burada yaşamış ve bir felsefe okulu kurmuştur. Bu açıdan bakıldığında Assos’un, dönemin kültür, sanat ve bilim merkezlerinden biri olduğu söylenebilir.

Şirin mi şirin Ege köylerinden biri olan Assos, tertemiz doğası ve berrak deniziyle her yıl, binlerce turistin ilgi odağında oluyor. Turistlerin Assos’taki ısrarının sebebi şüphesiz, doğal koyları ve yeşil doğasından kaynaklanıyor. Yazın burada denize girip, doğanın ve güneşin tadını çıkarmak gerçekten paha biçilemez bir deneyim oluyor. Assos’ta konaklamak için apart otel, pansiyon, otel ve kamping alanı gibi birçok seçenek mevcut. Türkiye’nin en iyi kamp alanlarından biri olan Assos’ta, insanlar genellikle çadırlarını yanında getirip, mevcut alanlarda kamp yapmayı tercih ediyor.

Bunun yanı sıra yukarıda da söz ettiğim gibi Assos’ta gezip görülmesi gereken yerler de mevcut. Başta Assos Antik Kenti olmak üzere; Kadırga Koyu, Sokakağzı, Antik Liman, Hüdavendigar Camii, Behramkale Köprüsü, Gymnasium ve Bouleuterion, Agora, Antik Tiyatro ve Athena Tapınağı gibi pek çok turistik nokta sizleri bekliyor. ‘‘Assos’ta ne yenir?’’ diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim: Assos’ta, zeytinyağlı bakla, kabak çiçeği dolması, otlu gözleme ve avcı böreği gibi Ege mutfağına dair her lezzeti bulabilirsiniz.

(Kaynak: blog.biletbayi.com)

Image description

Truva Antik Kenti

Doğu ile Batı kültür hazinelerinin kucaklaşarak, antik destanlarla beslenip gerçekliğe ulaştığı, tar [...]
Image description

Gökçeada

Gökçeada... Eski adıyla İmroz. Ege Denizinin kuzeybatısında bulunan veTürkiye'nin sahip olduğu adala [...]
Image description

Bozcaada

İstanbul'dan yaklaşık 400 km uzaklıktaki Bozcaada'ya ayak bastıktan ve yaklaşık 2000 kişinin yaşadığ [...]
Image description

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi

Çanakkale DestanıTanıtımMerkezi; Türkiye’de eşi benzeri görülmemiş kahramanlık hikâyelerinin yaşandı [...]