Gökçeada

Gökçeada... Eski adıyla İmroz. Ege Denizinin kuzeybatısında bulunan veTürkiye'nin sahip olduğu adalar içinde, yüzölçümü açısından en büyük olanıdır.Kirlenmemiş denizi ve bakir topraklarında maviyi yeşili bütün tonlarıyla barındıran şirin bir adamız.Dünü, bugünü ve özellikle yarınlarıyla gündemde yerini alacak olan Gökçeada yüzyılların içinden geçerek günümüze Grek kültüründen eski Rum köylerini, manastırlarını, kiliselerini taşımış, Türk ve Rum toplumlarının kaynaşarak dostluk ve kardeşlik içinde nasıl yaşanacağını göstermiştir.

Tarihi ve doğal güzelliklerini her adımda görüp hissedeceğiniz Gökçeada'nın, sessizliğini sadece denizin uslanmaz dalgalarının bozduğu koylarında ve sahillerinde berrak sularıyla oynayarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Aydıncık (kefalos) sahilleri alabildiğince uzanır adanın güneyinde. Hemen yanı başındaki tuz gölünde çamur banyosuna girebilirflamingoları şansınız varsa görebilirsiniz. Gizli Koy, Laz Koyu, Yıldız Koy sayısız koylardan sade birkaçı. Sabah ya da ikindi vakti denize girmeli güneşin olumsuz etkilerine maruz kalmamak için. Tabii bu arada köyleri gezebilirsiniz buram buram tarih kokan: Dereköy; bundan birkaç onyıl önce içinde yaşayan binlerce insanıyla, altı yüzden fazla hanesiyle Türkiye'nin en büyük köyü olma özelliğine sahipti. Günümüzde beş on hanesinde yaşayan Rum vatandaşlarımız dışında terkedilmiş harabe bir köy görünümünde.Çamaşırhanesi, kiliseleri ve yıkık da olsa evleriyle görülmeye değer bir köy Dereköy. Bir diğer köy Tepeköy ise adına yakışır şekilde kurulmuş bir tepenin eteklerine. Sağlam kalmış evleri ve içinde yaşayanlarla nostalji kokuyor dar sokakları. 15 Ağustos şenliklerinin yapıldığı yer de bu köy.

Meryem Ana'nın ölüm yıldönümünde kutlamalar için dünyanın dört bir tarafından gelir çoğu adada doğma büyüme olan insanlar. Şenliklere katılmak görmek isterseniz sabah erkenden köye gitmenizde fayda varzira günün ilerleyen saatlerinde dar toprak yol arabalarladolup taşmaya başlar ve köye ulaşmak zorlaşır. Ve Zeytinliköy; halen en popüler ve en çok korunmuş ayakta kalmış olma özelliğini taşıyor. Köydeki evlerin çoğunluğu onarılmış ve içinde yaşam devam etmekte.Yeşillikler içinde bir tepe kenarında kurulmuş Zeytinliköy'de. Kuşbakışı Gökçeada merkezine ve ovaya bakıyor. Hemen her taraf zeytinliklerle dolu.

Yüzyıllık geleneğin yaşatıldığı Madamın Dibek Kahvesi'nden içmeden ayrılmayın köyden. Kiliseler, çeşmeler, evler, taş döşeli daracık sokakları birer kare hatıra yansıtır ayrılınca adadan. Yaşlı Çınar ağaçları ve tarihi çeşmesiyle Eskibademli Köyü görülmesi gereken bir diğer köy adada. Kaleköye denize ovaya en güzel buradan bakabilirsiniz. Oldukça dik bir toprak yoldan çıkılıyor köye. Şöyle gezinin köyün içinde sonra eski okul binasına gelin ve harabe okulun balkonundan güneşin batışını izleyin, anlatmak imkansız yaşayın.

(Kaynak: canakkale.bel.tr)

Image description

Şehitler Abidesi

Gelibolu Yarımadası’nın en çok ziyaret edilen ana ziyaret noktası olan Abide, Eski hisarlık Burnu üz [...]
Image description

Bozcaada

İstanbul'dan yaklaşık 400 km uzaklıktaki Bozcaada'ya ayak bastıktan ve yaklaşık 2000 kişinin yaşadığ [...]
Image description

Truva Antik Kenti

Doğu ile Batı kültür hazinelerinin kucaklaşarak, antik destanlarla beslenip gerçekliğe ulaştığı, tar [...]
Image description

57. Piyade Alayı Şehitliği

Mimar Nejat Dinçel tarafından tasarlanan 57. Alay Şehitliği ve Anıtı; 12 Aralık 1992 tarihinde Kültü [...]